Septiķi vai bioloģisko attīrīšanas iekārtu?
Kurš kanalizācijas veids būtu piemērots tavam īpašumam?
Septiķis
Bioloģiskā attīrīšanas iekārta
Kā tas darbojas?
Septiķis ir vienkāršāks notekūdeņu attīrīšanas risinājums, kas paredzēts mehāniskai cieto daļiņu nošķiršanai no notekūdeņiem. Baktērijas septiķī sadala organiskās vielas, taču process ir ierobežots un tikai daļa notekūdeņu tiek attīrīti.
Bioloģiskajā attīrīšanas iekārtā notekūdeņi ar gaisa kompresora palīdzību sadala organiskās vielas. Pēc tam notekūdeņi tiek nogulsnēti un tīrāks ūdens tiek atdalīts no dūņām. Lai iekārta darbotos, ir nepieciešams elektrības pieslēgums.
Attīrīšanas pakāpe
Attīrīšana ir daļēja un izplūstošais ūdens joprojām satur ievērojamu daudzumu piesārņojuma, kas nozīmē, ka tas ir jānovada augsnē caur infiltrācijas lauku vai jāapstrādā tālāk citā veidā.
Bioloģiskā attīrīšanas iekārta spēj nodrošināt gandrīz pilnīgu notekūdeņu attīrīšanu un attīrītais ūdens ir pietiekami tīrs, lai to varētu novadīt tieši apkārtējā vidē vai atkārtoti izmantot (piemēram dārza laistīšanai).
Uzturēšana
Septiķis jāizsūknē vidēji 1 reizi gadā, atkarībā no lietošanas intensitātes, lai izvadītu uzkrājušās dūņas un cietās daļiņas. Jāuzrauga, vai drenāžas lauks, kur izplūst notekūdeņi, nav aizsērējis un pilda savu funkciju. Septiķim nav nepieciešama ikdienas lietošana.
Bioloģiskajai attīrīšanas iekārtai nepieciešama regulāra apkope 1-2 reizes gadā. Jāizsūknē liekās dūņas un jāveic filtru, sūkņu un citu elementu tīrīšana, lai nodrošinātu to efektīvu darbību. Bioloģiskajai attīrīšanas iekārtai nepieciešama ikdienas lietošana un patstāvīgs elektrības pieslēgums.
Kur drīkst izbūvēt?
Septiķi drīkst izbūvēt lauku teritorijās vai vietās, kas nav blīvi apdzīvotas. Infiltrācijas lauks jāizvieto vismaz 50-100 metru attālumā no virszemes ūdens objektiem (upe, ezers) un no ūdens ieguves vietām, lai novērstu piesārņojuma risku.
Latvijā bioloģisko attīrīšanas iekārtu drīkst izbūvēt praktiski jebkur, ievērojot attālumus no ūdens objektiem, kaimiņiem un vietējos noteikumus. Aizsargājamās teritorijās var būt nepieciešamas papildus atļaujas.
Pirms jebkuras būvniecības vēlams konsultēties ar vietējo pašvaldību un vides dienestu, lai nodrošinātu, ka viss atbilst normatīviem un tehniskajām prasībām.
Vēlies uzzināt vairāk – Sazinies ar mums!